Udhëtim në Mauritius, vendin e famshëm për ujërat e safirit, plazhet prej rëre-pluhuri dhe resortet luksoze

Dt 21 – 28  Janar
Dt 12 – 19  Shkurt
(per data te tjera na kontaktoni)

 

Cmimi perfshin:
– Biletat e avionit vajtje -ardhje nga Tirana me Turkish Airlines
– Akomodimi ne hotel
– Transfertat aeroport- hotel -aeroport
– Mengjesi dhe darka per gjithe ditet e qendrimi

Sugjerime hotelesh: 
– Outrigger Mauritius Beach Resort 5* mengjes + darke 1550 euro / person
– Radisson Blu Azuri Resort & Spa, Mauritius 5* me mengjes + darke 1650 euro / person
-Hilton Mauritius Resort & Spa 5* mengjes + darke 1699 euro / personi

 

Tur me SpeedBoat dhe zhtyje me Delfinet(70 euro ) :

Nisja ne oren 7 te mengjes me Speedboat ne bregun e “Black River” te Mauritius . Pas marrjes se instruksioneve fillon zhytja ne habitatin natyral te delfinave , perrthe Gjirit Tamarin . Gjate zhytjeve do te prekni nga afer specie te ndryshme delfinesh dhe shume lloje peshqish te tjera qe jeteojne ne ujerat e pasura te Oqeanit Indian . Udhetimi perfudon me nje zhtyje ne rrjetin koralor qe mund te shikohet formacionet te mrekullueshme koralore nga afer .

Tur ne ishullin Île aux Cerfs me anije me vela (80 euro )
Pasi ngjitemi ne nje anije “Caterman “ lundojme drejt ishullit privat te Ile aux Cerfs .Kohe per te bere zhytje ose te notojme ne ujerat e pastra te gjirit me shumellojshmeri peshqish. Me pas shijojme nje barbekju te pregatitur dhe sherbyer nga ekuipzahi i anijes. Kohe e lire per te eksploruar ishullin ose ecje e lire ne plazhet spektakolare . Mund te zgjidhni te qendroni ne bregdeti te shijoni momentin dhe te relaksoheni me nje pije ne doren tuaj .

 

Tur 1 ditor ne Jug Perendimin e eger te Mauritius (115 euro) .
Pasi na merr transferta ne hotel ne fillim ndalojme ne fshatin Charamel ku vizitojme “Token 7 Ngjyreshe“ fenomen natyror qe ndodh kur lava konverton balten ne nuanca ngjyrash te ndryshme , ujevaren e Chamarel 90 meter te larte. Ne vijim vizitohet Fabrika e Rumit po ne kete fshat . Gjate guides do te shikoni dhe proceduren se si ai prodhohej dhe ne fund do te shijoni shijen e vertet te rumit dhe shume versione te ndryshme sheqeri. Konsumohet dreka ne nje nga restorantet e zones. Vijohet drejt liqenit te shenjte “Grand Bassin , vendi me i rendesishem i adhurimit per Hindut e Mauritius. Me pas vijojme drejt kraterit vullkani “Trou Aux Cerf” , ku shikohet nje pamje panoramike e te gjithe ishullit . Ne fund ndalojme ne nje fabrike zejtare per modele anijesh.

 

Tur ne “Parku Natural La Vanille, plantacionet e cajit ne Bois Cheri dhe vizite ne nje ish. Prone kolonizatoresh .
Pasi marrjes nga hoteli ne fillim vizitohet Fabrika e cajit “Bois Cheri “ me pas shkojme drejt Parkut natyror La Vanille shtepi e shume variteteve te shumta te flores dhe faunes vendase.

Do hasen Breshka gjigande dhe Krododila Nili .

Me pas vizitohet plantacioni i sheqerit ne Saint Aubin.

Ne kete plantacion ka dhe nje ish- fabrike te prodhimit te sheqerit , ne fund te turit do te shijoni varietete te ndryshme sheqeri natyral dhe varietet rumi .

Me pas drejtohemi ne pjesen me jugore te ishullit “Griss Griss “ , ku mund te shikohet fuqia e natyre sesi valet e detit perplasen pa pushim ne shkembinjte e zinj te bregdetit.

 

Dergojani miqve tuaj kete oferte. 🙂